Welcome to the Society for Invertebrate Pathology, Microsporidia History

Society for Invertebrate Pathology
Division of

Bacteria

Archives

Past Officers | Students Awards | Meetings

 

Past Officers

Chair

Baltasar Escriche

2013-2015

Juan Luis Jurat-Fuentes

2011-2013

Hyun-Woo Park

2009-2011

Neil Crickmore

2007-2009

Christina Nielsen-LeRoux

2005-2007

Juan Ferre

2003-2005

Jean-Louis Schwartz

2001-2003

Alejandra Bravo

1999-2001

David Ellar

1998-1999

Andre Klier

1996-1998

Secretary/Treasurer:

Raffi Aroian

2013-2015

Baltasar Escriche

2009-2011

Marianne Carey

2007-2009

Hyun-Woo Park

2005-2007

Neil Crickmore

2003-2005

Christina Nielsen-LeRoux

2001-2003

Armelle Delecluse

1999-2001

William Moar

1996-1999

Members-at-Large:

Govind T. Gujar

2014-2016

Yu-Lin Gao

2013-2015

Jean-Louis Schwartz

2011-2014

Dennis Bideshi

2009-2011

Jie Zhang

2009-2011

Jorge Ibarra

2007-2009

Juan-Luis Jurat-Fuentes

2008-2009

Sun Ming

2006-2008

Margaret Wirth

2004-2006

Mario Soberon

2003-2005

Colin Berry

2002-2004

Alejandra Bravo

2001-2003

Didier Lereclus

2001-2003

Roger Frutos

2000-2002

Ruud de Maagd

1999-2000

Ray Akhurst

1999-2001

Elizabeth Davidson

1996-1998

Sue MacIntosh

1996-1998

Student Representative:

Peter Kupferschmied

2014-2016

Sabrina Hayes

2009-2011

top

 

Student Awards

2015

Barbara Domanska (University of Sussex, UK)

Anne Karpinski (Max Planck Institute for Chemical Ecology, Germany)

2014

Igor Iatsenko (Max-Planck Institute, Germany)

Peter Kupferschmied (University of Lausanne, Switzerland)

2013

Ana Maria Velez, USA; Angel M. Casanova-Torres, USA; Mahadeva Swamy, India; Zishan Zhou, China (Honorable mention)

2012

Travel Awards: Laila Gasmi, Spain; Cristina Crava, Spain; Estefania Contreras, Spain

Poster Presentation: Honorable mention: Laila Gasmi, Spain

2011

Travel Awards: Guillaume Tetreau, France; Cristina Crava, Spain; Lixin Du, China

Poster Presentation:Second place: Anais Castagnola, USA

2010

Travel Awards: Qi Peng, China; Biviana Flores-Escobar, Mexico

Poster Presentation: First place: Camila Ochoa-Campuzano, Spain

Poster Presentation: Third place: Jianqiao Zhou, China; Keika Yamada, Japan

2009

Travel Awards: Sabrina Hayes USA; Anais Castagnola, USA

Poster Presentation: Honorable mention: Takuya Yamaguchi, Japan

Poster Presentation: Honorable mention: Takaya Tomokiyo, Japan

2008

Travel Awards: Jerry Ericsson, Canada; Carolina Chavez, France

Poster Presentation: Second place - Paul Johnston, UK

Poster Presentation: Third place - Sahar Fazal, UK

2007

Travel Awards: Nuria Jimenez-Juarez, Mexico; Nadine Daou, France

Oral Presentation: First place - Nuria Jimenez-Juarez, Mexico

Oral Presentation: Third place - Manoj Nair, USA
2006

Martignoni Travel Award: Onya Opota, University of Nice, France

Travel Awards: Mark Bruce, UK; Sonia De Costa, France

Poster Presentation: First Place - Madoka Kitami, University of Tokyo, Japan

Poster Presentation: Third Place - Yasushi Hoshino, University of Tokyo, Japan

Poster Presentation: Third Place - Patricia Hernandez-Martinez, University of Valencia, Spain

2005

Travel Awards: Sara Lee, UK; Ruisheng An, USA

Poster Presentation: Third Place - Sales Ibiza-Palacios, University of Valencia, Spain

Poster Presentation: Honorary Mention - Lohitash Karumbaiah, University of Georgia, USA
2004

Martignoni Travel Award: Luisa Elena Fernández-Altuna, Mexico

Travel Awards: Yannick Pauchet, France; Ana Rodrigo-Simón, Spain; Iñigo Ruiz de Escudero, Spain

Oral Presentation: Second Place - Yannick Pauchet, INRA, France

Poster Presentation: Third Place - Olga Burgazliev, Ben-Gurion University, Israel.
2003

Travel Award: Dror Avisar, Tel Aviv University, Israel

Poster Presentation: First Place - Rebecca McNall, University of Georga, USA

Poster Presentation: Second Place - Anna Estela, University of Valencia, Spain

2002

Travel Award: Joel Griffitts, University of California in San Diego, USA

Oral Presentation: First Place - Sinda Fedhila-Hamza, INRA, France

Poster Presentation: First Place - James Steggles, University of Cambridge, UK

Poster Presentation: Second Place - Duncan Harvie, University of Cambridge, UK

2001

Poster Presentation: First Place - Dror Avisar, Tel Aviv University, Israel

Poster Presentation: Third Place - Vadim Khasdan, Ben-Gurion University, Israel

top

 

Meetings

2012 - Buenos Aires. Argentina

Bacterial topics of special interest to Latin America – organized by William Moar and Alicia Sciocco-Cap

Cross-divisional – Beyond agriculture: nematode and bacteria applications in other science disciplines – organized by Glen Stevens and Arne Peters

Workshop – Use of RNAi to control insects or disease of insects – organized by William Moar and Ricardo Salvador

2011 - Halifax. Nova Scotia, Canada

Resistance to Bt crops – organized by Juan Ferre and Juan Luis Jurat-Fuentes

Workshop – Industrial innovation in biocontrol – organized by Ken Narva

2010 - Trabzon, Turkey

Insecticidal products from bacterial genome sequencing - organized by Neil Crickmore

2009 - Park City, USA

Bt Resistance in the real world - Organized by William Moar and Neil Crickmore

Bt the bacterium, ecology and infection - Organized by Christina Nielson-LeRoux

top