Welcome to the Society for Invertebrate Pathology, Committees

Society for Invertebrate Pathology

Committees

Click committee title to view committee members
Archivist
Betty Davidson
Awards & Student Contest Committee

Monique van Oers (Chair)

Patricia Stock (Vice-Chair)

Andreas Linde

Hyun-Woo Park

Kelly Bateman

Endowment & Financial Support Committee
Roma Gwynn (Chair)
Michael Brownbridge
Mike Dimock
Jim Harper
Dirk Ave
Kelli Hoover (ex officio)
Founders Lecture Committee
James Becnel (Chair)
Neil Crickmore
Zhihong (Rose) Hu
Mark Goettel
Golden Jubilee Committee

Peter Krell (Chair)

Gianpiero Gueli Alletti

Surendra Dara

Betty Davidson

Johannes Jehle

Nina Jenkins

Kelli Hoover

Leellen Solter

Grant Stentiford
Monique van Oers

History Committee
Elizabeth Davidson, Chair
James Harper
Don Roberts
Harry Kaya
Fernando Vega
Juerg Huber
Mark Goettel
Meetings Committee
Nina Jenkins (Chair)
Kelli Hoover
Zhizong (Rose) Hu
Johannes Jehle
Jean-Louis Schwartz
Brian Federici, ex officio
Meetings Program Committee, San Diego, USA

Surendra Dara (Chair)

Ed Lewis, Rich Humber, Lerry Lacey, Kelli Hoover, Wendy Gelernter, Hyun-Woo Park, Dennis Bideshi, Patricia Stock, Nina Jenkins, Ken Narva, Raffi Aroian (Members)

Membership Committee
Surendra Dara (Chair)
Robert Anderson
Robert Anderson
Steven Arthurs
Sassan Asgari
Susan Bornstein-Forst
Sunday Ekesi
Carrie Hauxwell
Kelli Hoover
Annette Jensen
Yasuhisa Kunimi
Nicolai Meyling
Helen Roy
Jean-Louis Schwartz
Steven Valles
Nominating Committee
Jørgen Eilenberg(Chair)
Lee Solter
Mark Goettel
Madoka Nakai
Just Vlak
Publications Committee
David Shapiro Ilan (Chair)
Selcuk Hazir
Albrecht Koppenhöfer
Byrony Bonning
Peter Krell, ex officio
Jean-Louis Schwartz, Newsletter Editor, ex officio
Cecilia Schmitt, ex officio
Lee Solter, ex officio
Student Affairs Committee

Chair: Julie Hopper (2016 – 2018)
Co-Chair: Louise-Marie Roux
Bacterial Division: Satomi Adegawa (2016 – 2018)
DBI Division: Georgia Ward (2016 – 2018)
Fungus Division: Katharina Saar (2015- 2017) and Carina Ehrich (2016 – 2018)
Microbial Control: Andreas Larem (2016 – 2018)
Microsporidia Division: Sarah Biganski (2016 – 2018)
Nematode Division: Rousel Orozco (2015-2017)
Virus Division: Yue Han (until 2017) Carina Bannach (2016 – 2018)
Faculty advisor:  Patricia Stock